V pátém článků z naší série „Začínáme podnikat“ se zaměříme na náležitosti a problematiku smluv o výkonu funkce členů volených orgánů a na způsoby odměňování spojené s výkonem této funkce podle zákona o obchodních korporacích. Daná problematika jistě stojí za pozornost. V pozici voleného orgánu se nachází mnoho osob, které nemají tušení, jaké následky pro ně může mít, pokud si tuto smlouvu řádně neujednaly. V této pozici se nacházejí zejména jednatelé, členové představenstev, tedy členové statutárních orgánu kapitálových společností – společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti.
Co v následujícím článku zjistíte?
Smlouva o výkonu funkce
Smyslem tohoto smluvního typu obsaženého v zákoně o obchodních korporacích je úprava vzájemných práv a povinností mezi obchodní korporací a členem jejího voleného orgánu. Tato problematika se přiměřeně řídí ustanoveními o příkazu z občasného zákoníku, pokud nebylo ujednáno jinak. Lze uvažovat i o použití pravidel ze zákoníku práce, ale zde je nutno upozornit na zvláštní povahu výkonu funkce člena voleného orgánu. Tuto činnost nelze považovat za výkon závislé práce, jak ostatně uvádí i léta petrifikované judikatura.
Odměna a porušení povinnosti řádného hospodáře
Základní premisa spočívá v tom, že veškerá plnění spojená s výkonem funkce, ať už jde o sjednanou odměnu nebo výše zmíněná mimořádná plnění, nelze členovi statutárního orgánu poskytnout, pokud jeho výkon zřejmě přispěl k nepříznivému hospodářskému výsledku obchodní společnosti. Jedná se tak o jeden z důsledků porušení péče řádného hospodáře, jak jsme již rozebírali v předchozím článku této série.
Sjednávání smlouvy o výkonu funkce a její obsah
Zákon vyžaduje, aby smlouva o výkonu funkce v kapitálové společnosti, tedy u s.r.o. a a.s., byla sjednána písemně a schválena, včetně jejích změn, nejvyšším orgánem společnosti. Bez tohoto schválení nenabude smlouva účinnosti.
Při sepisu této smlouvy je vhodné vycházet právě z právní úpravy příkazu v občanském zákonů a z právní úpravy zákona o obchodních korporacích, které v sobě nesou podpůrnou úpravu této problematiky. V těchto intencích lze přidávat další vhodná ustanovení. Zejména ta řešící koncepční, či strategický rozvoj předmětné společnosti. Jistým limitem je pak právě skutečnost, že obchodní vedení je v zásadě svěřeno pouze statutárnímu orgánu, a nelze mu do něj zasahovat. Statutární orgán za něj však nese plnou odpovědnost.
Požadavek písemné formy je stanoven pravděpodobně pouze pro smlouvy o výkonu funkce uzavírané s kapitálovou společností, tedy společností s ručením omezeným nebo akciovou společností. Z pohledu právní jistoty však je vhodné mít tuto smlouvu i v jiných případech.
Druhý požadavek souhlasu nejvyššího orgánu (valné hromady či členské schůze) je opět vyžadován pro smlouvy uzavírané s kapitálovou společností, a nad to také platí pro družstva. Podle zákona o obchodních korporacích a judikatury znamená absence tohoto souhlasu neúčinnost smlouvy o výkonu funkce.
V případě, že by došlo k rozporu mezi ustanoveními smlouvy o výkonu funkce a zakladatelského právního jednání společnost mají pak podle zákona o obchodních korporacích přednost ustanovení zakladatelského právního jednání.
Víte, že bez platné smlouvy o výkonu funkce statutární orgán čerpá plnění od společnosti v podstatě neoprávněně?
Pomůžeme vám jí sepsat tak, aby odpovídala vašim potřebám.
Online advokát
Může být absence smlouvy o výkonu funkce problém?
Zásadní důvodem, pro který mít v kapitálové společnosti sjednanou smlouvu o výkonu funkce je právě odměňování. Není-li odměňování v kapitálové společnosti sjednáno v této smlouvě, pak bohužel platí, že výkon funkce je bezplatný. Pokud je pak jakákoliv odměna vyplácena příslušnému volenému orgánu bez právního důvodu, bude se s nejvyšší pravděpodobností jednat o bezdůvodné obohacení.
Je vysoce pravděpodobné, že většinu laiků v každodenní praxi tento problém vůbec nezjistí. Problém ale většinou nastane v situaci, kdy se do věci vloží odborník, typicky likvidátor, či insolvenční správce. Ten je pak povinen bezdůvodné obohacení povinen vymáhat, což vyústí v požadavek na vydání plnění od společnosti za poslední tři roky.
S tím je pak obvykle spojeno dlouhé soudní řízení s vysokou pravděpodobností, že člen orgánu bude muset vyplacené finanční prostředky vrátit.
Odměňování výkonu funkce ve smlouvě
Samotné skutečnosti, které mají být upraveny jsou obsaženy přímo v zákoně o obchodních korporacích, v případě kapitálových společností je nutno upravit:
- vymezení všech složek odměn, které náleží nebo mohou náležet členovi voleného orgánu, včetně případného věcného plnění, úhrad do systému penzijního připojištění nebo dalšího plnění,
- určení výše odměny nebo způsobu jejího výpočtu a její podoby,
- určení pravidel pro výplatu zvláštních odměn a podílu na zisku pro člena voleného orgánu, pokud mohou být přiznány, a
- údaje o výhodách nebo odměnách člena voleného orgánu spočívajících v převodu účastnických cenných papírů nebo v umožnění jejich nabytí členem voleného orgánu a osobou jemu blízkou, má-li být odměna poskytnuta v této podobě.
Krom typicky finančního plnění se tato právní úprava vztahuje i na plnění věcná. Pokud tedy společnost poskytuje v rámci benefitů například vozidlo, či penzijní připojištění, musejí být tyto v příslušného smlouvě rovněž zmíněny.
Existují nějaké výjimky?
Zákon skutečně v určitých přesně vymezených případech jistou míru benevolence připouští. Pokud není úprava odměny sjednána platně, resp. vůbec neexistuje, z důvodů na straně společnosti nebo z důvodu vyšší moci, tak výkon funkce není vykonáván bezplatně a členovi orgánu tak náleží obvyklá odměna. Její výše se určuje odměna obvyklá při výkonu činnosti obdobné činnosti, kterou člen orgánu vykonával.
Vychází se přitom z odměny obvyklé době uzavření smlouvy nebo, nebyla-li smlouva uzavřena, odměny obvyklé v době vzniku jeho funkce. Výše obvyklé odměny se bude zpravidla zjišťovat odhadem nebo znaleckým posudkem.
Další možností je poskytnutí plnění nad rámec odměny sjednané v rámci smlouvy o výkonu funkce. Poskytnutí takového plnění pak podléhá schválení nejvyššího orgánu společnosti a s vyjádřením kontrolního orgánu, byl-li zřízen. V případě absence tohoto schválení nelze plnění poskytnout, a pokud k poskytnutí dojde, tak se bude opět jednat o bezdůvodné obohacení, které bude muset člen orgánu společnosti vydat zpět.
Jak postupovat dále?
Chtěli byste založit s.r.o., ale nevíte si s tím rady? Ocenili byste pomoc při sepisu smlouvy o výkonu funkce? Potřebujete-li další informace ohledně Vašeho podnikání. Využijte naši službu Online advokát za předem daných podmínek. Naši advokáti jsou připraveni Vám pomoci. Sídlíme v Brně, ale naše pole působnosti je širší, právní služby jsme schopni poskytnou na celém území ČR. Pokud Vás zajímá úvod do podnikání, přečtěte si i naše další články na toto téma.
Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora článku, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.