Ukončení pracovního poměru těhotné zaměstnankyně ve zkušební době

27. května 2023 od Olga P.

Otázka

Nastoupila jsem před necelým měsícem (3/2023) do nového zaměstnání s tříměsíční zkušební dobou a zjistila jsem, že jsem těhotná (po letech snažení jsem na začátku prvního trimestru). Nevím, kdy to oznámit svému zaměstnavateli, vzhledem k tomu, že pracuji v odvětví, kde se sterilizuje formaldehydem. Jedná se o látku, se kterou by se těhotné neměli konfrontovat.

Lékař podotýkal, že tato práce není pro mě vhodná. Myslíte, že postup zaměstnavatele bude takový, že mně dá po oznámení těhotenství výpověď, či mám ze zákona nárok na přeřazení vhodné pozice, i když jsem bohužel ve zkušební době? Lze vykonávat práci v tomto zařízení, i když bude kvalifikačně podstatně níž? Mám pak nárok na „dorovnání“ platu? Jak se zachovat, pokud dostanu výpověď, bez přeřazení? Je to z jejich strany správný postup? Mám pak šanci najít práci, či přivýdělek, když bude nový zaměstnavatel vědět, že jsem těhotná?

Odpověď

Pokud běží zkušební doba, nedá vám zaměstnavatel výpověď, ale ukončí pracovní poměr ve zkušební době. Byť je toto ukončení jednoduché a nemusí být odůvodněné, důvody pro něj by neměly být diskriminační, tudíž by důvodem nemělo být těhotenství. Koná-li pak těhotná zaměstnankyně práci, která ohrožuje její těhotenství je zaměstnavatel povinen i převést na jinou, pro ni vhodnou práci. Pokud na nové pozici dosáhne menšího výdělku, tak ji zaměstnavatel mzdu dorovná.

Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora odpovědi, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.

Online advokát

Pokud si nevíte rady v podobné životní situaci, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme Vám konkrétní právní kroky, kterými docílíme nejlepšího možného výsledku. I Váš problém má totiž velmi pravděpodobně řešení. Doporučujeme začít využitím některé ze služeb z nabídky online advokát. Jedná se rychlou, efektivní a dostupnou službu, která zároveň může mít na Vaši situaci zcela zásadní vliv.

Online advokát

JUDr. Jan Fila

JUDr. Jan Fila

Studoval na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po studiu působil od roku 2012 jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři v Olomouci a následně v Brně, kde po složení advokátní zkoušky v roce 2016 začal působit jako advokát. V roce 2014 složil rigorózní zkoušku na Masarykově univerzitě v Brně v oboru pracovního práva. Hovoří anglicky. Jan se zajímá především o právo občanské, trestní, pracovní a správní.