Sestra zapírá pozůstalost po matce

25. dubna 2023 od Lukáš K.

Otázka

Dobrý den. Rad bych si Vašim prostřednictvim chtěl ujasnit svůj připad. Před cca 4roky si moje 8Oletá matka zlomila nohu v kloubnim krčku a tim se stala ,,ležakem,,. Byla již vdova a bydlela sama v 2pok. bytě. Po smrti otce, jsme se oba vzdali dědictví ve prospěch matky. SE sestrou jsme se domluvili, že se prestěhuje k sestře do rodiného domu, kde bude mit od sestry v častečnem invalidnim duchodu zajištěn servis. Na to měla častečně penize od socialky a třetinu z prodeje bytu. Já jsem single v malem bytě 1+1.Matka měla byt v OV. Domluva byla, že byt prodame a penize rozdělíme na 3 časti.Já, sestra i matka. Odpovědnost za prodej měla sestra. Po umrtí matky sestra řekla, že byt byl její a že nedostanu nic. Což se stalo.Vzhledem k tomu, že peníze za prodej šly na konto sestry, nebo jejího manžela, nevím přesně o jakou častku se jednalo. Podle řeči 2-2:5 mil. proběhlo dědické řízení kde jsem to nemohl nárokovat, protože jsem neměl žadný doklad o nároku. Prosím o radu, jestli se dá něco udělat, abych se domohl sveho nároku na dědictví, nebo abych se v kauze líp zorientoval. Děkuji předem za radu.

Odpověď

Na počátku bude nutné zkoumat, jakým způsobem byl byt Vaší matky prodán, resp. zda s ním nebylo naloženo jinak. Kupní, či jiná smlouva, na jejímž základě Vaše matka převedla vlastnické právo k tomuto bytu se musí nacházet v katastru nemovitostí.

Po této analýze bude nutno zhodnotit, zda existují nějaké hodnoty z pozůstalosti Vaší matky, které by se mohly stát předmětem dědického práva. Pokud peníze za byt utržila přímo Vaše matka, bylo by vhodné zjistit, jak nimi bylo naloženo.

Podle výsledku se pak rozhodnout, zda nechat pozůstalost dodatečně projednat. Případně zvážit žalobu, nebo jiný postup k vymožení pohledávky. Je však zvláštní, že se tím to nezabýval přímo notář, pokud věděl, že došlo k prodeji bytu a že by se někde mohly nacházet peníze.

Ještě Vás musím upozornit na časový aspekt záležitost, kdy některé práva se mohou promlčet, nebo dokonce prekludovat, což pro Vás znamená ztrátu nároku. Proto je nutné postupovat s největším urychlením.

Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora odpovědi, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.

Online advokát

Pokud si nevíte rady v podobné životní situaci, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme Vám konkrétní právní kroky, kterými docílíme nejlepšího možného výsledku. I Váš problém má totiž velmi pravděpodobně řešení. Doporučujeme začít využitím některé ze služeb z nabídky online advokát. Jedná se rychlou, efektivní a dostupnou službu, která zároveň může mít na Vaši situaci zcela zásadní vliv.

Online advokát

JUDr. Jan Fila

JUDr. Jan Fila

Studoval na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po studiu působil od roku 2012 jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři v Olomouci a následně v Brně, kde po složení advokátní zkoušky v roce 2016 začal působit jako advokát. V roce 2014 složil rigorózní zkoušku na Masarykově univerzitě v Brně v oboru pracovního práva. Hovoří anglicky. Jan se zajímá především o právo občanské, trestní, pracovní a správní.