Oprávnění soudního exekutora

7. března 2023 od Marcela P.

Otázka

Může exekutor zabavit věci potřebné pro výchovu miminka, jako jsou třeba chůvička, monitor dechu apod.? A dále, moji rodiče se rozhodli spořit miminku peníze na jeho účet, avšak v bance mi bylo řečeno, že u účtu musím být vedena jako zákonný zástupce. Může exekutor tento účet také obstavit?

Odpověď

Z exekucí jsou mimo jiné vyloučeny běžné oděvní součásti vč. prádla a obuvi, dětské hračky anebo školní potřeby. Domníváme se, že vámi uvedené předměty je možné pod tyto kategorie podřadit a exekutor by vám je tak neměl zabavit. Ohledem vašeho druhého dotazu, jedná se o peníze vašeho dítěte a nikoli vaše. Domníváme se proto, že exekutor by je postinout neměl, i když zde figurujete jako zákonný zástupce.

Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora odpovědi, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.

Online advokát

Pokud si nevíte rady v podobné životní situaci, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme Vám konkrétní právní kroky, kterými docílíme nejlepšího možného výsledku. I Váš problém má totiž velmi pravděpodobně řešení. Doporučujeme začít využitím některé ze služeb z nabídky online advokát. Jedná se rychlou, efektivní a dostupnou službu, která zároveň může mít na Vaši situaci zcela zásadní vliv.

Online advokát

JUDr. Jan Fila

JUDr. Jan Fila

Studoval na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po studiu působil od roku 2012 jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři v Olomouci a následně v Brně, kde po složení advokátní zkoušky v roce 2016 začal působit jako advokát. V roce 2014 složil rigorózní zkoušku na Masarykově univerzitě v Brně v oboru pracovního práva. Hovoří anglicky. Jan se zajímá především o právo občanské, trestní, pracovní a správní.