Může mě zaměstnavatel přeřadit na jiné pracovní místo?

28. května 2023 od Marián A.

Otázka

Aktuálně pátým rokem pracuji ve společnosti jako technik kontroly kvality. Na tuto pozici jsem byl „povýšen“, kdy jsem na stejném úseku pracoval jako operátor ve směnném provozu. Zaměstnavatel mi přednedávnem oznámil, že se má stávající pozice bude za čtvrt roku rušit, moji práci si rozdělí několik lidí a já si tak mám začít hledat buďto práci novou nebo po zrušení budu přeřazen zpět na mou starou pozici. Smí mě můj zaměstnavatel takto převést, že se pozice jednoduše za tři měsíce zruší a já buď odejdu nebo mě zkrátka takhle přesune zpět?

Odpověď

Pokud nová pozice odpovídá náplni uvedené ve vaší pracovní smlouvě, tak vás může zaměstnavatel přeřadit bez vašeho souhlasu. Pokud při předchozí změně pozice došlo ke změně pracovní smlouvy, další změna by byla možná jen s vaším souhlasem. Bez tohoto souhlasu byste se pravděpodobně stal nadbytečným. Je tedy nutné porovnat Vaši pracovní smlouvu s parametry nové pracovní pozice.

Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora odpovědi, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.

Online advokát

Pokud si nevíte rady v podobné životní situaci, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme Vám konkrétní právní kroky, kterými docílíme nejlepšího možného výsledku. I Váš problém má totiž velmi pravděpodobně řešení. Doporučujeme začít využitím některé ze služeb z nabídky online advokát. Jedná se rychlou, efektivní a dostupnou službu, která zároveň může mít na Vaši situaci zcela zásadní vliv.

Online advokát

JUDr. Jan Fila

JUDr. Jan Fila

Studoval na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po studiu působil od roku 2012 jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři v Olomouci a následně v Brně, kde po složení advokátní zkoušky v roce 2016 začal působit jako advokát. V roce 2014 složil rigorózní zkoušku na Masarykově univerzitě v Brně v oboru pracovního práva. Hovoří anglicky. Jan se zajímá především o právo občanské, trestní, pracovní a správní.