Kupující na sebe odmítá přepsat vozidlo

11. ledna 2022 od Jan M.

Otázka

Zhruba před měsícem jsem prodal osobní automobil, avšak nový majitel jej dodnes na sebe nepřevedl a veškeré výzvy ignoruje. Jak mohu v této situaci postupovat?

Odpověď

Máte možnost obrátit se na příslušný správní orgán s žádostí o to, aby dotyčného vyzval k zajištění přepisu. Přepis byste teoreticky mohl zajistit i sám, avšak je k tomu potřeba protokolu o evidenční kontrole vozidla, který není starší 30 dní. Posledním možným krokem je řešení soudní cestou, konktrétně žalobou na určení vlastnického práva, tedy k určení toho, že nejste vlastníkem vozidle.

Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora odpovědi, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.

Online advokát

Pokud si nevíte rady v podobné životní situaci, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme Vám konkrétní právní kroky, kterými docílíme nejlepšího možného výsledku. I Váš problém má totiž velmi pravděpodobně řešení. Doporučujeme začít využitím některé ze služeb z nabídky online advokát. Jedná se rychlou, efektivní a dostupnou službu, která zároveň může mít na Vaši situaci zcela zásadní vliv.

Online advokát

JUDr. Jan Fila

JUDr. Jan Fila

Studoval na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po studiu působil od roku 2012 jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři v Olomouci a následně v Brně, kde po složení advokátní zkoušky v roce 2016 začal působit jako advokát. V roce 2014 složil rigorózní zkoušku na Masarykově univerzitě v Brně v oboru pracovního práva. Hovoří anglicky. Jan se zajímá především o právo občanské, trestní, pracovní a správní.