Mohu za sebe poslat na výslech advokáta?

2. června 2023 od Ivan P.

Otázka

Žiju v zahraničí a jsem předvolán na polici k výslechu. Už jsem v pátraní na internetu kvůli tomu, že mi byla výzva zaslaná na adresu, na které nebydlím v České republice. Moje otázka je, může mě advokát s plnou moci zastoupit bez mé přítomnosti, že by vlastně šel na ten výslech za mě?

Odpověď

To bohužel není možné, jelikož podání vysvětlení/svědecká výpověď/výslech obviněného jsou úkony, které musí vykonat přímo konkrétní osoba a není možné, aby ji při tom zastoupil advokát či kdokoli jiný, máte však samozřejmě právo na přítomnost advokáta, ale ten nemůže nahradit vaši přítomnost.

Prezentované názory nejsou právní službou a nenahrazují právní radu v konkrétní věci. Jedná se o soukromé názory autora odpovědi, nikoliv o vyčerpávající analýzu příslušné problematiky. Pokud řešíte konkrétní právní problém, obraťte se na nás pro další informace.

Online advokát

Pokud si nevíte rady v podobné životní situaci, neváhejte se na nás obrátit. Poradíme Vám konkrétní právní kroky, kterými docílíme nejlepšího možného výsledku. I Váš problém má totiž velmi pravděpodobně řešení. Doporučujeme začít využitím některé ze služeb z nabídky online advokát. Jedná se rychlou, efektivní a dostupnou službu, která zároveň může mít na Vaši situaci zcela zásadní vliv.

Online advokát

JUDr. Jan Fila

JUDr. Jan Fila

Studoval na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po studiu působil od roku 2012 jako advokátní koncipient v advokátní kanceláři v Olomouci a následně v Brně, kde po složení advokátní zkoušky v roce 2016 začal působit jako advokát. V roce 2014 složil rigorózní zkoušku na Masarykově univerzitě v Brně v oboru pracovního práva. Hovoří anglicky. Jan se zajímá především o právo občanské, trestní, pracovní a správní.